Itaewon Cafe: Parched Seoul


During the Korean Thanksgiving holidays, almost every cafe in Seoul were closed but a friend and I managed to visit a few which were still open. One of them is Parched Seoul in Itaewon. I reckon Itaewon is a good place to visit during any major Korean holidays because it's the 'international' area which is likely to stay open for foreigners in Seoul.

What I liked about this cafe is that by looking at the exterior, you would never know this is a cafe. It is nested in a residential area, in fact the facade looks like somebody's home too. Once you step in, it's like entering someone's home. The ordering and barista counter is small and informal, with a variety of seats settings indoors.After coffee, we explored the quaint little neighbourhood before making our way to the main Itaewon area, and then to Hannam-dong, the more hipster and somewhat more indie part of Itaewon well known for its cafe and little shops.


Parched Seoul
용산구 이태원동 451-5
Nearest Subway Station: Noksapyeong (Line 4)

5 comments:

Elena M said...

Great post dear, so nice and interesting, love it!

Paradigm said...

As the world continues to grow more open and as the sharing economy becomes evermore prevalent, we can expect to see great trends being set by Seoul and its people.
Paradigm Capital Management

Anneli Jäätteenmäki said...

Chcem sa podeliť o svoje úžasné svedectvo o tom, ako som sa vrátil k svojmu manželovi do môjho života, chcem ľuďom vo svete povedať, že je to skutočné kúzlo kúziel online a je mocné a pravdivé, nazýva sa Baba osagiede, On pomohol nedávno kontaktoval môjho manžela, ktorý ma vyhodil, keď som sa obrátil k Wisemanovi, vrhol kúzlo lásky a môj manžel, ktorý povedal, že nemá so mnou nič spoločné, zavolal mi a prosil ma. Pre každého, kto číta tento článok a potrebuje akúkoľvek pomoc, môže Wiseman ponúknuť aj akúkoľvek pomoc, ako je znovuzjednotenie manželstva a vzťahu, liečba všetkých typov chorôb, súdnych prípadov, kúziel tehotenstva, teraz sme veľmi spokojní s našimi vlastnými. Wiseman si uvedomí, koľko ju milujeme a potrebujeme. Táto osoba je pre skutočné a good.he môže tiež pomôcť vám opraviť váš rozbitý vzťah. Mal som svojho manžela späť! Bolo to ako zázrak! Žiadne manželské poradenstvo a my veľmi dobre v našom milostnom živote. Kontaktujte tohto veľkého muža, ak máte nejaký problém s trvalým riešením
prostredníctvom e-mailu: doctorosagiede75@gmail.com
WhatsApp: +2349014523836

youy said...

If you are looking for luxurious Handbags bearing designer labels, Vitapress.By is the destination to visit. It is a website where you will find genuine leather Christian Doir Handbags of luxury handbags from famed brands like Balenciaga, Celine, Dior,Hermes handbags, Fendi and Saint Laurent among others. And the sale price and high quality has won a great reputation all over the world.Also ,The Rolex Watches It offers free shipping for all orders and countries.

www.chicute.com said...

Thanks for sharing Parched Seoul.

Instagram