Layering Necklaces


I've been really busy back home and now that I am back in South Korea, I think I will have more time to resume writing about my life here once again!

The boyfriend just moved to a new neighbourhood and I haven't stepped out since I landed on Monday night. I'm getting used to the new home, and I hope to start exploring the outside soon!

In Singapore, I had the chance to help my friend who runs Curious Creatures, a jewelry shop based locally which has both online and offline presence. Working for her was extremely fun because I get to try all the jewelry she has created but that gave me huge pocket problems when I wanted to buy everything I tried so I had to practise a lot of self control!

Combining some necklaces I bought, I tried the layering trend and I really liked it. I think the trick is to layer similar metal colours, and pieces with similar chain thickness. The top one with a little crescent is from Stonehenge Korea so the chain is a little thinner and look maybe a little out of place? I am definitely looking to grow my necklace collection to do more layering in future!

For now, I'm saving these pieces to my wishlist first!


12 comments:

Everyday.lifecz said...

Very nice necklaces. Super :)

http://everyday-lifecz.blogspot.com/

Dressed With Soul said...

I love layered necklaces. Beautiful!
xx from Bavaria/Germany, Rena
www.dressedwithsoul.com

Mina Jankovic said...

Great post, so cute necklaces! :)
Check my new post:
www.minniearts.com

Anneli Jäätteenmäki said...

Chcem sa podeliť o svoje úžasné svedectvo o tom, ako som sa vrátil k svojmu manželovi do môjho života, chcem ľuďom vo svete povedať, že je to skutočné kúzlo kúziel online a je mocné a pravdivé, nazýva sa Baba osagiede, On pomohol nedávno kontaktoval môjho manžela, ktorý ma vyhodil, keď som sa obrátil k Wisemanovi, vrhol kúzlo lásky a môj manžel, ktorý povedal, že nemá so mnou nič spoločné, zavolal mi a prosil ma. Pre každého, kto číta tento článok a potrebuje akúkoľvek pomoc, môže Wiseman ponúknuť aj akúkoľvek pomoc, ako je znovuzjednotenie manželstva a vzťahu, liečba všetkých typov chorôb, súdnych prípadov, kúziel tehotenstva, teraz sme veľmi spokojní s našimi vlastnými. Wiseman si uvedomí, koľko ju milujeme a potrebujeme. Táto osoba je pre skutočné a good.he môže tiež pomôcť vám opraviť váš rozbitý vzťah. Mal som svojho manžela späť! Bolo to ako zázrak! Žiadne manželské poradenstvo a my veľmi dobre v našom milostnom živote. Kontaktujte tohto veľkého muža, ak máte nejaký problém s trvalým riešením
prostredníctvom e-mailu: doctorosagiede75@gmail.com
WhatsApp: +2349014523836

youy said...

If you are looking for luxurious Handbags bearing designer labels, Vitapress.By is the destination to visit. It is a website where you will find genuine leather Christian Doir Handbags of luxury handbags from famed brands like Balenciaga, Celine, Dior,Hermes handbags, Fendi and Saint Laurent among others. And the sale price and high quality has won a great reputation all over the world.Also ,The Rolex Watches It offers free shipping for all orders and countries.

Whisky Cask Company said...

This sounds interesting. Keep on rocking!

مكة المملكة said...
شركة انشاء نوافير المياه بالقطيف 


شركة عزل بالدمامشركة رش حدائق بالخبر 

Experience Invest Reviews said...

No-doubt, the best blog I've came across today!

Sara Bronfman said...

Love this! Thank you for sharing!

Anonymous said...

“Massage is not just a luxury. It’s a way of a heathier, happier life.”
오피정보

BYABAG said...

Really I Like Your Blog. And Good Work ....!! fendi replica

mohamed said...

شركة مكافحة الناموس بالرياض

Instagram