Jebu-do (제부도)Before summer really ends, I really wanted to go to the beach. While I heard of really nice beaches near Incheon, I found some information about Jebu-do (제부도) near Hwaseong-si, about 1.5hours away from where we are living and the bf, surprisingly, agreed to take me there!

Just when we were about to cross the bridge connecting the mainland to Jebu-do, the bf remembered that we had to check the tide timing because the bridge is submerged in waters during high tide. We got there around 4pm which was still high tide so we had to detour a bit to another area for some sightseeing before crossing the bridge at 5.30pm so REMEMBER TO CHECK THE TIDE SCHEDULE before going!


Kitty doing business on the beach!


The wind got pretty chilly during sunset and that's when I know, summer is going to be over! In fact, it's already early autumn. I just dumped my shorts into the washing machine, knowing that it's gonna be all pants and jeans from now on. And soon, it'll be sweater weather, dry skin and cracked lips. 

Dear Winter, please be kind this year.

xoxo

1 comment:

Anneli Jäätteenmäki said...

Chcem sa podeliť o svoje úžasné svedectvo o tom, ako som sa vrátil k svojmu manželovi do môjho života, chcem ľuďom vo svete povedať, že je to skutočné kúzlo kúziel online a je mocné a pravdivé, nazýva sa Baba osagiede, On pomohol nedávno kontaktoval môjho manžela, ktorý ma vyhodil, keď som sa obrátil k Wisemanovi, vrhol kúzlo lásky a môj manžel, ktorý povedal, že nemá so mnou nič spoločné, zavolal mi a prosil ma. Pre každého, kto číta tento článok a potrebuje akúkoľvek pomoc, môže Wiseman ponúknuť aj akúkoľvek pomoc, ako je znovuzjednotenie manželstva a vzťahu, liečba všetkých typov chorôb, súdnych prípadov, kúziel tehotenstva, teraz sme veľmi spokojní s našimi vlastnými. Wiseman si uvedomí, koľko ju milujeme a potrebujeme. Táto osoba je pre skutočné a good.he môže tiež pomôcť vám opraviť váš rozbitý vzťah. Mal som svojho manžela späť! Bolo to ako zázrak! Žiadne manželské poradenstvo a my veľmi dobre v našom milostnom živote. Kontaktujte tohto veľkého muža, ak máte nejaký problém s trvalým riešením
prostredníctvom e-mailu: doctorosagiede75@gmail.com
WhatsApp: +2349014523836

Instagram