The Hard-to-get Zara Dress


I shared the story of how I got this Zara dress on my Instagram page and it has become one of my most-liked posts!

Thinking back, I don't know why I was so in love with this dress. I saw it and I really really wanted it. It was both out of stock online and at the 4 Zaras in South Korea (the Zara outlets are very sparse in Korea, it was not like I could visit 4 Zaras in Singapore within an hour as they are all along the same stretch of road). I tried to look for it in Osaka, it was also out of stock. I finally joined the wait list on Zara Korea site and got it after a week or so but don't get me started on the online shopping and checkout process on zara.co.kr. It was a nightmare! Subsequently, I also found out that Zara restocked them a few times, as mentioned on this post.

Anyway when the dress came, it was too big and long for me (short people problems ugh). I did not want to alter it in Korea as I was not familiar with the tailors so I waited to come back to Singapore to have it altered at my usual tailor. The amount of fabric removed was probably enough to make another Zara cropped top! I also removed some buttons at the bottom so that it would look similar to the original design.

And finally, I got to wear it after 2-3 months of it sitting in my closet. Still not sure if all that effort was worth it... haha!9 comments:

Elena M said...

Wonderful dress, u look really perfect!

https://elenabienvenido.blogspot.com/

W Niedoskonałościach Tkwi Indywidualność said...

Beatifull dresses. Beautiful woman ❤

Varuna Jithesh said...

Nice and Perfect looking outfit..

Unknown said...

Awesome!!!
Have a nice day!
Gil Zetbase

Mens fashion obsession said...

Great post, I like it :)

new post
http://mensfashionobsession.com/

Panty Buns said...

Your Zara dress looks very pretty! I like the sleeves, buttons down the front, the pockets, and the gathering at the high waistline. You look fabulous wearing it - I love your outfit photos.

https://full-brief-panties.blogspot.com/

عبده العمراوى said...شركة سامس لمكافحة الحشرات
شركة تنظيف مجالس بالجبيل

Anneli Jäätteenmäki said...

Chcem sa podeliť o svoje úžasné svedectvo o tom, ako som sa vrátil k svojmu manželovi do môjho života, chcem ľuďom vo svete povedať, že je to skutočné kúzlo kúziel online a je mocné a pravdivé, nazýva sa Baba osagiede, On pomohol nedávno kontaktoval môjho manžela, ktorý ma vyhodil, keď som sa obrátil k Wisemanovi, vrhol kúzlo lásky a môj manžel, ktorý povedal, že nemá so mnou nič spoločné, zavolal mi a prosil ma. Pre každého, kto číta tento článok a potrebuje akúkoľvek pomoc, môže Wiseman ponúknuť aj akúkoľvek pomoc, ako je znovuzjednotenie manželstva a vzťahu, liečba všetkých typov chorôb, súdnych prípadov, kúziel tehotenstva, teraz sme veľmi spokojní s našimi vlastnými. Wiseman si uvedomí, koľko ju milujeme a potrebujeme. Táto osoba je pre skutočné a good.he môže tiež pomôcť vám opraviť váš rozbitý vzťah. Mal som svojho manžela späť! Bolo to ako zázrak! Žiadne manželské poradenstvo a my veľmi dobre v našom milostnom živote. Kontaktujte tohto veľkého muža, ak máte nejaký problém s trvalým riešením
prostredníctvom e-mailu: doctorosagiede75@gmail.com
WhatsApp: +2349014523836

lilaspring said...

Hermes handbags Luxury Genuine Leather Bags. If you have ever drooled over the gorgeous and exquisite Gucci Handbags available in any outlet, you would love to own one. The existing counterfeit Christian Dior Bags available in this website include classy and sophisticated Monogram Canvas leather handbags which come in colours like white, black, brown and blue. You can also choose from Breitling Watches of Kelly bags which come with more luxurious colours and designs.

Instagram