The Hard-to-get Zara Dress


I shared the story of how I got this Zara dress on my Instagram page and it has become one of my most-liked posts!

Thinking back, I don't know why I was so in love with this dress. I saw it and I really really wanted it. It was both out of stock online and at the 4 Zaras in South Korea (the Zara outlets are very sparse in Korea, it was not like I could visit 4 Zaras in Singapore within an hour as they are all along the same stretch of road). I tried to look for it in Osaka, it was also out of stock. I finally joined the wait list on Zara Korea site and got it after a week or so but don't get me started on the online shopping and checkout process on zara.co.kr. It was a nightmare! Subsequently, I also found out that Zara restocked them a few times, as mentioned on this post.

Anyway when the dress came, it was too big and long for me (short people problems ugh). I did not want to alter it in Korea as I was not familiar with the tailors so I waited to come back to Singapore to have it altered at my usual tailor. The amount of fabric removed was probably enough to make another Zara cropped top! I also removed some buttons at the bottom so that it would look similar to the original design.

And finally, I got to wear it after 2-3 months of it sitting in my closet. Still not sure if all that effort was worth it... haha!5 comments:

W Niedoskonałościach Tkwi Indywidualność said...

Beatifull dresses. Beautiful woman ❤

Varuna Jithesh said...

Nice and Perfect looking outfit..

Unknown said...

Awesome!!!
Have a nice day!
Gil Zetbase

Panty Buns said...

Your Zara dress looks very pretty! I like the sleeves, buttons down the front, the pockets, and the gathering at the high waistline. You look fabulous wearing it - I love your outfit photos.

https://full-brief-panties.blogspot.com/

Anneli Jäätteenmäki said...

Chcem sa podeliť o svoje úžasné svedectvo o tom, ako som sa vrátil k svojmu manželovi do môjho života, chcem ľuďom vo svete povedať, že je to skutočné kúzlo kúziel online a je mocné a pravdivé, nazýva sa Baba osagiede, On pomohol nedávno kontaktoval môjho manžela, ktorý ma vyhodil, keď som sa obrátil k Wisemanovi, vrhol kúzlo lásky a môj manžel, ktorý povedal, že nemá so mnou nič spoločné, zavolal mi a prosil ma. Pre každého, kto číta tento článok a potrebuje akúkoľvek pomoc, môže Wiseman ponúknuť aj akúkoľvek pomoc, ako je znovuzjednotenie manželstva a vzťahu, liečba všetkých typov chorôb, súdnych prípadov, kúziel tehotenstva, teraz sme veľmi spokojní s našimi vlastnými. Wiseman si uvedomí, koľko ju milujeme a potrebujeme. Táto osoba je pre skutočné a good.he môže tiež pomôcť vám opraviť váš rozbitý vzťah. Mal som svojho manžela späť! Bolo to ako zázrak! Žiadne manželské poradenstvo a my veľmi dobre v našom milostnom živote. Kontaktujte tohto veľkého muža, ak máte nejaký problém s trvalým riešením
prostredníctvom e-mailu: doctorosagiede75@gmail.com
WhatsApp: +2349014523836

Instagram